DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Skrzynka podawcza ePUAP

/MCKAleksandrow/domyslna

STATYSTYKA

DZIŚ 5

WCZORAJ 1

TYDZIEŃ 74

MIESIĄC 348

WSZYSTKIE 168217

Jakość powietrza

MARZEC 2016

 

30.03.2016 - II Koncert wiosenny - Ryszard Wolbach


fot. Agnieszka Kraszewska.

Stowarzyszenie "Aleksandrowska Kultura" jest organizacją wspierającą działalność Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. I tym razem dało się zauważyć, że swoją rolę w tej materii organizacja ta traktuje bardzo poważnie. Podjęto się zorganizowania II koncertu wiosennego. W zeszłym roku publiczność mogła wysłuchać śpiewu Aleksandra Kamedulskiego z Nieszawy i Chóru "Lutnia Nova". W tym roku zmiana klimatu i recital Ryszarda Wolbacha, projekt który w konkursie uzyskał dofinansowanie Gminy Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego.

I tak 30 marca o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim publiczność wysłuchała wielu niezapomnianych utworów z repertuaru zespołu Babsztyl i Harlem. Publiczność żywiołowo reagowała i dała się porwać "Jak lunatycy" w "Siną dal" o "piątej trzydzieści". Potem było wzruszenie przy piosence "Kiedy Góral umiera" i kolejne niezapomniane kompozycje. Support przed koncertem wykonał zespół wokalny "Muza" pod kierunkiem Barbary Szelągowskiej ciepło oceniony przez Ryszarda Wolbacha. Obsługa akustyczna koncertu: Tomasz Skibiński i Marcin Mić.

 

 

 

Czekamy na kolejne udane projekty.

Projekt II Koncert wiosenny - Ryszard Wolbach recital współfinansowany przez Gminę Miejską Aleksandrów Kujawski.

tekst Arkadiusz Gralak
__________________________________________

18.03.2016 -"Wielkanocne Pasje"


fot. Agnieszka Kraszewska, Arkadiusz Gralak.

            "Wielkanocne pasje" - kolejne od 2011 roku spotkanie z osobami, które poza pracą zawodową i codziennymi zajęciami zajmują się różnego rodzaju twórczością.
Swoje pasje, zdolności i twórczość zaprezentowali dziś dla Państwa :
Wiesława Grochulska,
Oliwia Gotłasz
Zygmunt Sowiński,
Zbigniew Danielewski
Bogdan Zalewski
Małgorzata Cylke
Wanda Świeczkowska
Helena Gralak
Magdalena Jankowska
Elżbieta Łuczyńska
Piotr Wasiołek
Zenona Świątecka
Maria Grzeszny
Marek Ignatowski
Janina Staniszewska
Józefa Cywińska
Karolina Czyżyk
Wojciech Ruprecht
i zaprzyjaźniony Klub "Kobiet Aktywnych" z Wołuszewa.
________________________________________________________________________

17.03.2016 -„Tydzień z Internetem 2016” w Miejskim Centrum Kultury.


                     W dniu 17 marca 2016r. w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim odbyło się kolejne spotkanie w ramach międzynarodowej kampanii „Włącz się w tydzień z Internetem 2016”.Zaproszonym gościem był Pan inż. Rałaf Wiśniewski, który przedstawił sprawy związane z bezpiecznym zachowaniem przy zakupach internetowych. Informatyk podał bezpieczne sposoby logowania do systemu , a także poinformował o zagrożeniach jakie mogą spotkać konsumentów w internecie.

                   Kolejnym punktem spotkania było wspólne rozwiązanie Quizu. Organizatorzy programu „Tydzień z Internetem” przygotowali 15 pytań, dla uczestników spotkania, w wersji on line. Na przykładowe pytanie: Jakie działania związane z obsługą e-konta w banku powinny wzbudzić czujność osoby mającej konto bankowe, internetowe? Prawidłowe odpowiedzi na powyższe pytanie brzmią:1)”literówki w e-mailach i sms z banku”2)mail z banku z prośbą o kliknięcie w link w celu aktywacji nowych usług, 3) mail z banku z prośbą o pobranie dodatkowego oprogramowania niezbędnego do obsługi konta,4)telefon z infolinii banku z prośbą o podanie Twojego loginu i hasła do konta.

Bankowość internetowa jest bardzo wygodna i popularna. Warto z niej korzystać , bowiem zaoszczędza czas, ale wymaga zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że z internetu korzysta wiele osób, które w celu wyłudzenia – oczyszczenia kont bankowych mogą wysyłać wiadomości z linkami i załącznikami, których pobranie może skutkować np. pobraniem szkodliwego oprogramowania umożliwiającego śledzenie komputera, jak również pobraniem środków pieniężnych.

Inne pytanie brzmiało„ Do kogo można się zwrócić, jeśli sprzedawca nie chce uznać Twojej reklamacji.?” W naszym kraju działa kilka instytucji , które pomagają w indywidualnych sprawach i udzielają bezpłatnej pomocy, związanej z naruszeniem praw konsumenta, podczas robienia zakupów. Do najważniejszych z nich należą Miejski lub Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. Natomiast w sprawach dotyczących zakupów w innych krajach Unii Europejskiej, pomocy udziela Europejskie Centrum Konsumenckie.

                 Przy zakupie w Internecie wypełnia się odpowiedni formularz. Obowiązkowe pola, które należy wypełnić na formularzu to : adres e -mailowy, adres miejsca dostawy i akceptacja regulaminu sklepu oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych , w celu realizacji zamówienia.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali „ściągę” pod nazwą „Twoja lista bezpiecznych e-zakupów”¹.Jest to podsumowanie najważniejszych zachowań w sieci:

1) Trudne do odgadnięcia hasło powinno zawierać różne grupy znaków, takie jak małe litery,wielkie litery,cyfry i znaki specjalne( np.@,#),

2) Zwracając rzeczy do sklepu internetowego musisz pokryć koszt przesyłki zwracanego towaru,

3) Każdy produkt kupiony w UE może być zareklamowany w ciągu 2 lat od zakupu ( prawo do złożenia rękojmi),,

4)Jeśli nie wylogujesz się z poczty e-mail korzystając z komputera w miejscu publicznym, ryzykujesz, że ktoś może się podszyć pod Ciebie,

5)Połączenie jest bezpieczne, gdy adres strony rozpoczyna się od https://, a w pasku adresu strony wyświetlany jest symbol kłódki,

6)Aby zrobić zakupy internetowe musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych do realizacji zamówienia, ale niekoniecznie do celów marketingowych,

7)Banki nie proszą ( ani mailowo ani telefonicznie) swoich klientów o dane do logowania

8)Robiąc zakupy przez Internet nabywasz prawo do namysłu. Od czasu otrzymania przesyłki masz 14 dni na zrezygnowanie z zakupu,

9)Kupując w Internecie, zwróć uwagę na programy i certyfikaty podnoszące wiarygodność sprzedawcy.

10)Bezpłatną,indywidualną pomoc prawną w zakresie zakupów znajdziecie Państwo u Miejskiego lub Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.

       Na końcu spotkania uczestnicy „Tygodnia z Internetem” zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

¹www.tydzienzinternetem.pl
tekst. Krystyna Pieniążek-Bołotowicz
____________________________________________________________________________________________

15.03.2016 -„Tydzień z Internetem 2016” w Miejskim Centrum Kultury.


fot. Agnieszka Kraszewska.

 

„Tydzień z Internetem 2016” w Miejskim Centrum Kultury.

 

Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim przystąpiło do europejskiego projektu „Tydzień z Internetem 2016”. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Cyfryzacji, a koordynację kampanii prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W pięciu polskich edycjach „Tygodnia z Internetem wzięło udział 1200 instytucji i ponad 48.000 osób. Tydzień z Internetem ( Get Online Week) to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje internet. Motywem przewodnim tego projektu jest zapoznanie mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego i powiatu aleksandrowskiego ze świadomym korzystaniem z internetu i bezpiecznymi zakupami w sieci. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy spotkań dowiadują się jak ocenić wiarygodność sprzedawcy, bezpiecznie dokonać płatności, chronić dane i prywatność, stworzyć bezpieczne hasło oraz korzystać z praw przysługujących osobom kupującym w sieci. Temat tegorocznego „Tygodnia z Internetem” jest inspirowany nową unijną strategią Jednolitego Rynku Cyfrowego, która koncentruje się przede wszystkim na znoszeniu barier w handlu i usługach elektronicznych. Program „Świadome korzystanie z internetu i bezpieczne zakupy w sieci”są dedykowane dla osób dorosłych.

 

15 marca 2016r.odbyło się w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tydzień z Internetem 2016”.

 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji : sierż.szt. Marta Białkowska-Błachowicz, sierż.szt .Łukasz Kochanowski i Powiatowy Rzecznik Konsumentów - mgr Roman Brózda. Przedstawiciele KPP przybliżyli problem zagrożenia w sieci , zwrócili uwagę na sposoby nieuczciwego zachowywania , popełniania przestępstw oraz sposobu zabezpieczenia przed nimi.

 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów przedstawił sposoby unikania nieuczciwych handlowców , niebezpieczeństw i zagrożeń, jakie „czyhają” na potencjalnych klientów. Pan Roman Brózda przedstawił zakres zadań, jakie wykonuje Powiatowy

 

Rzecznik Konsumentów oraz radził jak sobie radzić z nieuczciwymi sprzedawcami

 

w szeroko rozumianym zakresie.

tekst.Krystyna Pieniążek-Bołotowicz


_______________________________________________________________________________________________________

09.03.2016 - "Spotkania ze znanymi ludźmi" - Włodzimierz Kowalewski - autor powieści „Excentrycy”, polski prozaik, krytyk literacki, felietonista radiowy.


fot. Agnieszka Kraszewska.
_______________________________________________________________________________________________________

04.03.2016 - Wystawa podsumowująca 10 lat programu profilaktycznego pod hasłem "Nastolatów wyczyny bez narkotyków , alkoholu i nikotyny".


fot. Agnieszka Kraszewska.

Realizowany od 10 lat w Zespole Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” program profilaktyczny pod hasłem NASTOLATÓW WYCZYNY BEZ NARKOTYKÓW, ALKOHOLU I NIKOTYNY reprezentowany jest przede wszystkim przez dwie imprezy:

 1. POWIATOWY FESTYN SPORTOWO – REKREACYJNY przeprowadzany na stadionie miejskim.          

            Gromadzi on młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu aleksandrowskiego, zazwyczaj z Ciechocinka, Stawek, Służewa, Zakrzewa i Aleksandrowa
(400 – 600 osób). Na podkreślenie zasługuje aktywny udział młodzieży ze szkół specjalnych.
W opinii Wojewódzkiego Kuratorium Oświaty jest to impreza innowacyjna ze względu na zakres integracji młodzieży.
  Bogaty program festynu obejmuje m.in.:
- konkurencje biegowe,
- rekreacyjne, np.: rzuty lotką, piłką do celu, żonglerka, jazda konna itp.
- konkursy, np. wiedzy o zdrowym żywieniu, o skutkach palenia itp.
- turniej piłki nożnej dziewcząt i chłopców,
- pokazy, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Celem imprezy jest profilaktyka uzależnień (zachowań ryzykownych) poprzez m.in.:
- aktywizację sportową młodzieży,
- podniesienie atrakcyjności biegania jako najtańszej i najbardziej dostępnej formy aktywności prozdrowotnej,
- uzyskiwanie przez młodzież osiągnięć, jako czynnika prorozwojowego i profilaktycznego,
- uczestniczenie w rywalizacji w dużej grupie rówieśniczej, jako czynnika mobilizującego
do wysiłku i samodyscypliny.    

  Imprezie towarzyszy zazwyczaj muzyka twórców z terenu powiatu, prezentacja tutejszych dokonań celem inspirowania młodzieży do twórczej aktywności (pod hasłem „Zero muzyki
z Ameryki – gramy do wiwatu przeboje z powiatu”) oraz poczęstunek z kuchni „Hubala”
z produktów ofiarowanych przez licznych miejscowych przedsiębiorców.

 2. POWIATOWY KONKURS NA PROJEKT PLAKATU PROFILAKTYCZNEGO

Temat prac konkursowych dotyczy wszystkich form uzależnienia, nie tylko uzależnień od środków psychoaktywnych. Organizatorzy kierują się przeświadczeniem o twórczym potencjale młodzieży, jej gotowości do wartościowej aktywności i dlatego zapraszają ją współkształtowania akcji profilaktycznych na naszym terenie. Najciekawsze prace idą do druku i wykorzystane są w akcjach profilaktycznych.                                       

Projektując i własnoręcznie wykonując adresowany do rówieśników plakat profilaktyczny młodzież staje się współautorem działań profilaktycznych, a więc następuje upodmiotowienie działań profilaktycznych, co jest jednym z warunków podniesienia ich skuteczności.

Głównym organizatorem jubileuszowego programu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół nr 2 im. mjra. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Aleksandrowie Kujawskim.

tekst. Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół nr 2 im. mjra. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Aleksandrowie Kujawskim.
__________________________________________________________________________________________________________

 

02.03.2016 - "Spotkania ze znanymi ludźmi" - TWARDE PIERNIKI POLSKI CUKIER TORUŃ - spotkanie z trenerem i zawodnikami 


fot. Arkadiusz Gralak, Agnieszka Kraszewska.

Rok 2016 w obszarze "Spotkań ze znanymi ludźmi" rozpoczęty. W dniu dzisiejszym (02.03) gościliśmy Jacka Winnickiego (trenera) oraz Łukasza Wiśniewskiego (zawodnika) zespołu Twarde Pierniki Polski Cukier z Torunia. Spotkanie prowadził Tomasz Skibiński. Rozmowy o koszykówce i sportowych wojażach obu zaproszonych gości wysłuchało kilkadziesiąt osób zgromadzonych w salonie taneczno-kinowym Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Zespół Polskiego Cukru Toruń zajmuje aktualnie wysoką 3 pozycję w Tauron Basket Lidze, dlatego tym bardziej jesteśmy dumni, że zaproszeni goście znaleźli dla nas czas i przyjechali aby spotkać się z publicznością i kibicami z Aleksandrowa Kujawskiego.

Arkadiusz Gralak

 


TOP