GALERIA WYDARZEŃ - KWIECIEŃ 2015
_______________________________________
Jak co roku Komenda Hufca ZHP im. Ziemi Kujawskiej w Aleksandrowie Kujawskim organizuje na wiosnę Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesoła Nutka”, który stanowi niebywałą okazję do spotkania dzieci i młodzieży, oraz ich wychowawców, a także wymiany doświadczeń i ciągłego podnoszenia kwalifikacji artystycznych uczestników. Tegoroczna XIX już edycja Festiwalu odbyła się 25 kwietnia, a bazę lokalową stanowiło, podobnie jak w ubiegłych latach, Kolegium Kujawskie Towarzystwa Salezjańskiego. Jak co roku w Festiwalu wzięło udział liczne grono młodych artystów, zarówno solistów, jak i zespołów, którzy zaprezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I – 6 – 12 lat, oraz kategoria II – 13 – 19 lat. Organizację festiwalu wsparło Miejskiego Centrum Kultur w Aleksandrowie Kujawskim.
Podstawowym warunkiem uczestnictwa w Festiwalu było zaśpiewanie dwóch piosenek: harcerską i turystyczną, które formą i treściom odpowiadały poszczególnym grupom wiekowym. Jury w składzie: hm. Dariusz Słomski - przewodniczący, hm. Aleksandra Szarafiniak – członek i phm. Violetta Świątkowska – członek, przy ocenie poszczególnych występów brali pod uwagę m.in.: właściwy dobór utworów, ich wykonanie, aranżację, a także przyznawali punkty dodatkowe za teksty i kompozycje własne.
W tegorocznym Festiwalu udział wzięli soliści i zespoły z następujących środowisk:
- Aleksandrów Kujawski, Baruchowo, Choceń, Ciechocinek, Dobre, Grudziądz, Kłóbki, Kowal, Lubień Kujawski, Raciążek, Stawki.
Najlepiej podczas Festiwalu zaprezentowały się następujące osoby:
Wyróżnienia otrzymali:
- Wiktoria Kujawa- Szkoła Podstawowa w Choceniu
- Paulina Pyszkowska - Zespół Szkół w Baruchowie
- Kaja Sosnowska - Ośrodek Kultury w Lubieniu Kujawskim
- Justyna Jędrzejczak - Gimnazjum w Zespole Szkół w Kłóbce
- Kółko Teatralne „Bajka” - Zespół Szkół Samorządowych w Kowalu
Kategoria I Solistów:
I miejsce - Wiktoria Kordubska - Publiczna Szkoła Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Kuj.
II miejsce - ex aequo
- Paulina Serafin - Zespół Szkół w Raciążku
- Paulina Paczkowska- Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim
III miejsce – Dagmara Trawińska - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Aleksandrowie Kuj.
Kategoria II Solistów:
I miejsce - Agnieszka Goszka – II Grudziądzka Artystyczna DH „Gryf” – Hufiec ZHP Grudziądz
II miejsce - Sara Lityńska - Publiczne Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kuj.
III miejsce - Daria Szudzik - Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim
Kategoria I Zespoły:
I miejsce - Zespółwokalny „Muza” - Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kuj.
II miejsce – Zespół wokalno-instrumentalny „Singers” - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ciechocinku
III miejsce – Gromada Zuchowa „Wiercipięty” - Hufiec ZHP Grudziądz
Kategoria II Zespoły:
I miejsce – II Grudziądzka Artystyczna Drużyna Harcerska „ Gryf” - Hufiec ZHP Grudziądz
II miejsce – Zespół wokalny - Choceńskie Centrum Kultury - Biblioteka
III miejsce – nie przyznano
Grand Prix Festiwalu otrzymał Rafał Szudzik ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ciechocinku
Nagrody dla najlepszych wykonawców XIX Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesoła Nutka” ufundowali: Wójt gminy Waganiec, Wójt gminy Koneck
Ponadto w ramach konkursów ofert zadanie zostało współfinansowane przez:
- Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego
- Gminę Miejską Aleksandrów Kujawski
- Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego
Jury podkreśla wysoki poziom artystyczny prezentacji wokalnych. W wielu przypadkach widać było pracę instruktora w zakresie warsztatu wokalnego. Doceniamy ich pracę i dziękujemy za pasję i wysiłek włożony w przygotowanie młodych wykonawców.
_____________________________________________________________________________
22.04.2015 - Z okazji Światowego Dnia Ziemi dzieci z Przedszkola Niepublicznego Bim-Bam-Bino zasadziły dzisiaj przed Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim drzewo, którym zamierzają się opiekować. Gratulujemy pomysłu. Na trawniku przed MCK dzielnym przedszkolakom pomagał Pan Andrzej. I tak wspólnie zasadzono Wierzbę Bim-Bam-Binkę.
fot.Arkadiusz Gralak
_____________________________________________________________________________
19.04.2015 - "Koncert Wiosenny"
organizatorzy: Stowarzyszenie "Aleksandrowska Kultura" z pomocą Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim
Dnia 19.04 w auli Kolegium Kujawskiego X.X. Sal. odbył się "Koncert Wiosenny" Aleksandrowskiego Chóru "Lutnia Nova" działającego przy MCK oraz Aleksandra Kamedulskiego. Młody mieszkaniec Nieszawy obdarzony pięknym barytonem zaśpiewał godzinny koncert wraz z bisami dla licznie przybyłej publiczności, która nagrodziła go owacjami na stojąco. Równie gorącymi brawami zostali nagrodzeni chórzyści Chóru "Lutnia Nova".
Koncert zakończył wspólny występ Aleksandra Kamedulskiego i Chóru "Lutnia Nova".
Koncert został zorganizowany w ramach promocji rodzimych artystów przez Stowarzyszenie "Aleksandrowska Kultura" z pomocą Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Gminy Miejskiej. Realizację wydarzenia wsparła również Pani Domicela Kopaczewska - Poseł na Sejm RP, która wraz z dr Andrzejem Cieślą - Burmistrzem Aleksandrowa Kujawskiego objęła honorowy patronat nad koncertem.
fot.Agnieszka Kraszewska
_____________________________________________________________________________
17.04.2015 - Przedstawienie teatralne przygotowane przez artystów z grupy„Żabki” z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NP NMP w Aleksandrowie Kujawskim .
fot.Agnieszka Kraszewska
_____________________________________________________________________________
17.04.2015 - Otwarcie wystawy fotografii uczestników Koła Fotograficznego MCK
pt."Tążyna w czterech porach roku"
fot.Agnieszka Kraszewska
Tążyna - rzeka przemytników, fotografów i ...bobrów.
Wywodzi swe wody z PIEKŁA i BIAŁYCH BŁOT zasilając kiedyś trzy młyny
w Maciejewie oraz "Kuta" i Falleńczyka w Otłoczynie, zbierając wody z obszaru ok 500 km2 . Dziś pieści tylko oczy ALEKSANDROWSKICH FOTOGRAFÓW.
Kiedyś liczne karczmy w PIECZENI, PIECZONCE, KUCHNI, KARCZEMCE, ROŻNIE oraz Karczma WYDRZYGROSZ wybornym jadłem i trunkami wzmacniały strudzonych wędrowców, przemytników a może nawet NAPOLEONA. Dzisiaj karczmy już nikogo nie kuszą, wolimy uroki przyrody.
Wpływając w Podgaju w "Dolinę Tążyny" wprowadza nas w świat "TĄŻYNĄ MALOWANY" uwieczniony na tej wystawie. Południowe strome zbocza na GLINIASTYM podłożu porośnięte dębowo- grabowo - brzozowym GRĄDEM zadziwiają różnorodnością kwiatów. Lilia złotogłów, przylaszczki, zdrojówki, rutewkowate, zawilce, mioduńki, ziarnopłony, pięknem wielobarwnych dywanów od wczesnej wiosny zapraszają do wędrowania. Na dnie "DOLINY" Tążyna w olchowym obramowaniu floresami meandrów przebija się przez łęgowe lasy i łąki. Urzekające polany często zagospodarowane przez bobry, porośnięte piżmaczkiem, śledziennicą, przetacznikami, niezapominajkami, mniszkiem wabią piękne motyle, ważki, trzmiele i innych czyli nas. Łosie, sarny, korzystają z obfitości traw na łąkach, które wreszcie zostały "UŻYTKAMI EKOLOGICZNYMI".
Wiele rodzajów ptaków urządza im niezapomniane koncerty, aby w dobrym nastroju mogły raczyć się czystą wodą. Aleksandrowska Oczyszczalnia odbiera już ok.500 tyś m3 ścieków.
Poligonowe wydmy porośnięte BYDGOSKO-PUSZCZAŃSKĄ sosną, nachylają swe ciepłe zbocza od północy. W wielu miejscach piaszczystymi językami wdzierają się na łęgowe łąki. Niemcy aby powstrzymać te zapędy wybudowali ok. 30 różnego rodzaju schronów. Duże bunkry REGELBAU 668
to schrony służące tylko do ochrony drużyny piechoty. Małe bunkry RINGSTNAD 58c zwane TOBRUKAMI to stanowiska ogniowe dla MG42.
Łąki od UKLEI do ujścia Tążyny spodobały się OLĘDROM, po których pozostały tylko ewangelickie cmentarze (niestety zniszczone), TERPY - usypane sztucznie wzgórki pod zabudowania oraz nasze piękne wierzby, których sadzonki sprowadzili.
Za czasów "powszechnej szczęśliwości " zmieniona w ściek ale za to
z próbą zbudowania na niej basenu dla aleksandrowian. Otłoczynek i okolice miały być luksusowym kurortem dla dewizowych gości, którzy mieli odpoczywać przy wtórze poligonowych wystrzałów.
Zmęczone wody po przebyciu prawie 50 km. wyprowadza do Wisły
w miejscowości OTŁOCZYN. Jego nazwa pochodzi z języka prasłowiańskiego
i oznacza zbutwiałe wymoczone łodygi lnu lub konopi w miejscu zwanym Czerwony Krzyż. Był on potwierdzeniem postanowień Kongresu Wiedeńskiego, który zatwierdził nasze rozbiory, dlatego pozostało po nim tylko wspomnienie.
Mając nadzieję na dobre wspomnienie stworzyliśmy tę wystawę. Jest ona plonem rocznych wypraw na tążynowe zakątki członków Koła Fotograficznego Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, którego instruktorem jest Marcin Strych.
Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie dla Państwa niezapomnianym przeżyciem i inspiracją do własnych poszukiwań aktywnego piękna tak nam bliskiego.
napisano w oparciu o materiały:
Jacek Krzyżyński - Mieszkaniec Otłoczyna - społecznik
dr Wiesław Cyzman UMK
wikipedia
Marek Ignatowski
__________________________________________________________________________________________________________
10.04.2015 - ŚWIĄTECZNO-WIOSENNE SPOTKANIA Z PASJĄ
Prezentacja wyrobów rękodzielniczych Grupy "Aleksandrowskich Pasjonatów" działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Po raz pierwszy swoje prace zaprezentowały również Małgorzata Smykowska z Wołuszewa i Agnieszka Mąkowska z Aleksandrowa Kujawskiego.
Przepyszne świąteczne przysmaki przygotowały Panie z Klubu Kobiet Aktywnych z Wołuszewa
i Spółdzielnia Socjalna "Kujawianka" z Aleksandrowa Kujawskiego.
Państwowy Inspektorat Sanitarno-Epidemiologiczny w Aleksandrowie Kujawskim- organizator konkursu plastycznego p.n."Zdrowy styl życia"zaprezentował prace uczniów Szkoły Podstawowej w Przybranowie nadesłane na w/w konkurs.
fot.Agnieszka Kraszewska
Pomogli nam:
Sklep”Czarny Lotos”- Łukasz Skibiński,
Drób-Aleks - Kazimierz Śmieszny.