DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Skrzynka podawcza ePUAP

/MCKAleksandrow/domyslna

STATYSTYKA

DZIŚ 3

WCZORAJ 16

TYDZIEŃ 62

MIESIĄC 247

WSZYSTKIE 167676

Jakość powietrza

PAŹDZIERNIK 2014

on piątek, 24, październik 2014 22:32.

24.10.2014 MIEJSKA KRONIKA FILMOWA
Pokaz archiwalnych nagrań filmowych wykonanych w Aleksandrowie Kujawskim w latach 1963 -1977

fot.A.K.

Miejska Kronika Filmowa

Jak wyglądało miasto w latach 60. i 70., a przede wszystkim kim byli ludzie, którzy je tworzyli i w nim żyli? Dzięki filmowcom amatorom, którzy w tym okresie działali w Amatorskim Klubie Filmowym, mogliśmy odbyć sentymentalną podróż w przeszłość.

            Miejska Kronika Filmowa jest drugim z kolei filmem, który zmontowano w aleksandrowskim Miejskim Centrum Kultury. Pierwsza część dotyczyła obrazów utrwalonych na terenie powiatu, a jej pokaz miał miejsce w lipcu br. W obydwu przypadkach do ich powstania posłużyły filmy zrealizowane w Amatorskim Kole Filmowym, które działało jako sekcja Powiatowego Domu Kultury, a po reformie administracyjnej z 1976 roku Aleksandrowskim Domu Kultury. Trochę zapomniane materiały zostały przywrócone światu w tym roku. Obraz był zgrywany przy użyciu projektora marki ELEW i współczesnej kamery cyfrowej. Pracami, które rozpoczęły się jeszcze w czerwcu, zajęli się Piotr Ciechanowski, Marcin Mić i Piotr Miernik.

            Pokaz, który miał miejsce 24 października, zgromadził w MCK publiczność, której liczebność przerosła możliwości sali widowiskowej placówki. W związku z tym projekcja odbywała się jednocześnie w dwóch pomieszczeniach. Na ekranie pojawiły się uroczystości obchodów pierwszomajowych, zakończenie roku szkolnego w SP 3, wybory parlamentarne, czy dziesiąte urodziny Budkruszu. Były też krótkie ujęcia osiedla "Południe", budynki Centrali Nasiennej, mecz "Orląt" i kilka innych. Na koniec na widzów czekała niespodzianka, mianowicie film dokumentalny kompleksowo prezentujący Służewo w 1965 roku.

            Jak się okazało to nie krajobraz miasta sprzed kilku dziesięcioleci był największą atrakcją. Najważniejsi byli ludzie pokazani na filmie. Widownia przez cały seans komentowała obrazy, wymieniając z imienia i nazwiska osoby na nim widoczne. Jak się okazało na sali znajdowali się również ludzie uwiecznieni na taśmie, w których kierunku posypały się rzęsiste oklaski.

            Bardzo dobry odbiór Miejskiej Kroniki Filmowej jest wspaniałą nagrodą za dziesiątki godzin pracy nad tym niezwykle wdzięcznym i ciekawym materiałem. W związku z dużym zainteresowaniem Kroniką zapowiadamy, iż projekcja (zarówno Kroniki Powiatowej jak i Miejskiej) zostanie powtórzona w miesiącu grudniu. Dziękujemy raz jeszcze Państwu za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejne pokazy w murach Miejskiego Centrum Kultury.

Piotr Miernik

 

on piątek, 10, październik 2014 23:40.

10.10.2014 PRZEGLĄD KUCHNI KUJAWSKIEJ "JESIENNE KUJAWSKIE SMAKI"

swoje wyroby prezentowali Koło Gospodyń Wiejskich z Rożna Parcele, Klub Kobiet Aktywnych z Wołuszewa, Koło Gospodyń Wiejskich z Wołuszewa oraz my-pracownicy MCK

fot. A.Kraszewska, Piotr Miernik

on czwartek, 09, październik 2014 16:37.

08.10.2014 Konkurs  fotograficzny „ Złota Aleksandrowska Ramka”

:  „Mój  uniwersytet  i  mój  region”

 

fot. Dorota Iwińska, Piotr Miernik

on czwartek, 09, październik 2014 16:23.

06.10.2014 Spotkania ze Znanymi Ludźmi

- Magdalena Fularczyk-Kozłowska

 

 

fot.A.Kraszewska, Piotr Ciechanowski

 

 

on poniedziałek, 06, październik 2014 13:14.

05.10.2014 Historyczna Gra terenowa "Złap Przemytnika" organizatorem wydarzenia była Pracownia ORANGE w Otłoczynie,koordynatorką Karolina Falleńczyk przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Gra odbyła się w Otłoczynku

fot.Piotr Miernik

Złap przemytnika

            Cztery drużyny, cudowny krajobraz, piękna pogoda i towar do przemycenia. W zeszłą niedzielę, na kilka godzin Tążyna znów stała się rzeką graniczną - wszystko po to, by poprzez zabawę i naukę przybliżyć niezwykle barwną historię regionu i miło spędzić czas na łonie natury.

            Niedzielny poranek przywitał nas piękną aurą. Krótko przed godziną 11. do Otłoczynka zaczęli zjeżdżać się uczestnicy gry. Oczekiwanie na rozpoczęcie zabawy wykorzystano na zbieranie grzybów, których w tej okolicy nie brakuje. W niecałe 20 minut udało się zgromadzić sporą część wiaderka.

            Dla tych którzy postanowili wziąć udział w zabawie organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Główną była gra terenowa na zasadzie podchodów. Drużyny „przemytników”, „szmuglerów”, „kontrabandzistów” i „szwarcowników” szukały zadań, których strażnikami były dzieci, przebrane w stroje stylizowane na mundury rosyjskich i niemieckich wojsk pogranicznych. To dzieci oceniały postępy dorosłych i w zależności od efektu nagradzały drużyny wartościowymi kartami, które po zsumowaniu na mecie pozwoliły wyłonić najlepszą drużynę. Trzeba było się skradać, uciekać, przebierać, obierać ziemniaki – wszystko po to by doprowadzić drużynę do zwycięstwa. Na tych, którzy dali się złapać na granicy strażnikowi Iwanowi, czekało karne zadanie – przeprawa przez rzeczkę z wielką, pluszową świnią. Można pomyśleć, że nic w tym trudnego, jednak maskotki nie wolno było dotykać rękoma ani tym bardziej zanurzyć w wodzie.

            Po zsumowaniu dorobku, na mecie najlepszymi okazali się „szmuglerzy”. Nagrody nie ominęły jednak nikogo. Zwieńczeniem dnia było wspólne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem oraz wymiana doświadczeń pomiędzy rywalizującymi do niedawna członkami czterech drużyn. W trakcie posiłku każdy mógł obejrzeć zbiór pocztówek i zdjęć, prezentujących historię dawnej granicy rosyjsko-niemieckiej.

            Organizatorem gry terenowej była Pracownia Orange z Otłoczyna, z której ramienia zabawę koordynowała Karolina Falleńczyk. Spotkanie zorganizowano dzięki wsparciu: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Inkubatora Kreatywności Społecznej, Gminie Aleksandrów Kujawski, Starostwu Powiatowemu w Aleksandrowie Kujawskim, Miejskiemu Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Służewie.

            Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej odsłony tego niezwykle ciekawego przedsięwzięcia.

Piotr Miernik

on niedziela, 05, październik 2014 15:26.

04.10.2014 UROCZYSTE OTWARCIE PARKU MIEJSKIEGO IM.JANA PAWŁA IIORAZ FESTYN RODZINNY - ORGANIZATOR BURMISTRZ MIASTA ALEKSANDROWA KUJAWSKIEGO

 

fot.:
A.Kraszewska
Piotr Miernik
Robert Jętczak

Festyn na otwarcie parku

            W ubiegłą sobotę byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia. Po wielu miesiącach prac konserwatorskich, oddano ponownie do użytku mieszkańcom miasta najstarszą przestrzeń parkową w Aleksandrowie Kujawskim. Z tej okazji przy Miejskim Centrum Kultury odbył się rodzinny festyn z wieloma atrakcjami dla najmłodszych.

Z chwilą rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych mieszkańcy zadawali sobie wiele pytań o jego przyszły wygląd. Efekt tym czasem jest zjawiskowy i śmiało można przyznać, że w tym momencie jest to najbardziej estetycznie urządzony fragment miasta. Od soboty mamy do dyspozycji nowe aleje, fontanny, kioski internetowe, plac zabaw, eleganckie ławki i morze zieleni, która przybiera już ciepłe odcienie złotej, polskiej jesieni. Wszyscy otrzymaliśmy wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji, teraz wszyscy musimy zadbać o to by takim pozostało.

Otwarcia dokonał burmistrz dr Andrzej Cieśla. Wraz z dziećmi przeciął wstęgę i tym symbolicznym gestem zaprosił wszystkich do zapoznania się z nowym wystrojem parku. Kolejnym punktem dnia był festyn, który odbył się w sąsiedztwie Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim.

Tu na dzieci i ich opiekunów czekało wiele atrakcji. Bezpłatnie można było korzystać z urządzeń wesołego miasteczka oraz częstować się watą cukrową i popcornem. Dla nieco bardziej zgłodniałych czekała grochówka, przygotowana przez pracowników Spółdzielni Socjalnej "Kujawianka". Ku uciesze licznej grupy dzieci wystąpił teatr "Frajda" z Torunia, który zaprezentował spektakl "Bajkopisanie", w którym dzieci mogły wcielić się w niewielkie role. Aktorzy zapewnili dzieciom liczne zabawy i konkursy.

Dzieci mogły się również wykazać w konkursach o tematyce plastycznej i sportowej. Liczna grupa zaprezentowała swój talent przelewając na papier swoją wizję wymarzonego pociągu. Jeszcze więcej chętnych zmierzyło się w konkursach sportowych, prowadzonych przez pracowników Miejskiego Centrum Kultury. "Sadzono ziemniaki" i rzucano piłką do kosza. W tej ostatniej konkurencji udział wziął nawet Burmistrz, jednak musiał on uznać wyższość dzieci, które tego dnia nie miały sobie równych. W każdym konkursie przyznawano nagrody za najlepsze wyniki, jednak nikt nie odszedł z pustymi rękoma. Jako nagrody pocieszenia sypały się słodkości.

Atrakcje i nagrody zapewnił Burmistrz dr Andrzej Cieśla. Nad przebiegiem imprezy pieczę sprawowali pracownicy Urzędu Miejskiego i Miejskiego Centrum Kultury.

Piotr Miernik

TOP