DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Skrzynka podawcza ePUAP

/MCKAleksandrow/domyslna

STATYSTYKA

DZIŚ 2

WCZORAJ 2

TYDZIEŃ 14

MIESIĄC 108

WSZYSTKIE 169110

Jakość powietrza

LIPIEC 2014

"EDWARD STACHURA z tego świata"

on niedziela, 27, lipiec 2014 14:14.

Poetycki dokument

24 lipca br. w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się prapremiera filmu dokumentalnego pt. „Edward Stachura – jestem z tego świata", w reżyserii Teresy Kudyby, według jej scenariusza. Autorem zdjęć jest Mirosław Basaj. Dźwięk to dzieło Przemysława Wasilewskiego. Montażem obrazu zajął się Piotr Stachowski. Film powstał w 35. rocznicę śmierci poety. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli go m.in. w towarzystwie Elżbiety Skórzyńskiej, znanej jako Eliana, siostry Steda. W filmie wykorzystano rękopisy poety, udostępnione przez jego bratanicę Monikę oraz zdjęcia ze zbiorów Mariana Buchowskiego. Organizatorem przedsięwzięcia był aleksandrowski Urząd Miejski.


  Zebraną licznie publiczność, przed projekcją przywitał dr Andrzej Cieśla, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego, który przybył z małżonką..-Przyznam się, że nie oglądałem ani jednej klatki z tego filmu. Natomiast z relacji wiem, że film został jakby namalowany-podkreślił włodarz miasta. Na widowni zasiedli m.in. Wioletta Wiśniewska, starosta aleksandrowski, Urszula Paprocka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Aleksandrowie Kujawskim, Aldona Nocna, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ciechocinku, Jerzy Erwiński, wiceburmistrz Aleksandrowa Kujawskiego i Arkadiusz Horonziak, wiceburmistrz Nieszawy, także Marian Buchowski, autor książki "Stachura. Biografia i legenda", Daria Lisiecka,, znawca twórczości Edwarda Stachury, Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, Grzegorz Misiak, znany artysta karykaturzysta.


  Przed prapremierową prezentacją głos zabrała także Teresa Kudyba, która podziękowała publiczności, ekipie filmowej oraz rodzinie bohatera filmu za okazane jej zaufanie. -Do tego stopnia mi zaufano, że udostępniono mi rękopisy Edwarda Stachury, które mam przy sobie-zaznaczyła reżyserka. Za okazane zaufanie, pomoc, współpracę podziękowała również dr. Andrzejowi Cieśli.
-To nie jest zwykły dokument. Jest w nim wiele symboli. Mówi obraz, dźwięk, mówi Edward. To jest mój własny film, moje spojrzenie na temat-dodała Teresa Kudyba.

  Z najbliższej rodziny Steda w filmie wystąpili, Jerzy Stachura, gdyński poeta, bard, malarz, bratanek i uczeń Edwarda, który nazwał go Juniorem, Monika Stachura, bratanica i Leszek Rojek, kuzyn poety.

  Autorzy filmu pokazali miejsca ważne dla Steda i jego twórczości. Był zatem Aleksandrów Kujawski i dworzec, Łazieniec i dom rodzinny, Ciechocinek, Toruń, Nieszawa i Przypust, gdzie wieczny wędrowiec, jakim był Sted ujrzał „Całą jaskrawość". Staje się ona zresztą jakby mottem przewodnim obrazu.

  O poecie mówili znajomi (Marek Badtke), mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego (dr Andrzej Cieśla, Jerzy Erwiński, Marek Stawiński), Ciechocinka (Aldona Nocna, Bogumił Korzeniewski), Nieszawy, niżej podpisana.

  Zabrzmiała także muzyka, ta oryginalna w wykonaniu samego Steda, jak i współczesna, którą reprezentował Marek Stawiński z zespołem.

  Film, obecni na projekcji nagrodzili gromkimi brawami. Były kwiaty, gratulacje, wspólne zdjęcia. Wydarzenie zakończyło spotkanie autorskie z twórcami obrazu. Bardzo chwalono ich za poetyckość filmowego przedsięwzięcia. Było to zasługą operatora Mirosława Basaja. Dr Andrzej Cieśla, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego podziękował za projekcję w murach Miejskiego Centrum Kultury dyrektorowi Arkadiuszowi Gralakowi.

  -Piękny film o Stedzie. Zachwyca Wisła, Przypust, Aleksandrów Kujawski, zioła, słońce, smutek-to refleksja Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej po obejrzeniu prapremiery telewizyjnej filmu.

  -Ten obraz ukazuje, jak bardzo piękne są nasze okolice, jak są niezwykłe. One znajdują odzwierciedlenie w „Całej jaskrawości", ale są ujęte słowami. Tutaj autorom filmu udało się pokazać to kamerą, obrazem, muzyką. Film jest niezwykły. Uważam, że powinien zostać obejrzany przez mieszkańców całego powiatu. Jestem bardzo wzruszona. Rzeczywiście pięknie filmowane miejsca i wypowiedzi osób, których nie znałam. Coś nowego. Taka mozaika o kimś, kogo nie ma. Ciekawe jaki by był dzisiaj Sted- to wypowiedź Aldony Nocnej.

  - Film bajeczny i w wyjątkowych barwach. Takich, w jakich rzeczywiście wyglądają Kujawy a może w tym obrazie są nawet jeszcze piękniejsze. Po takiej projekcji chce się z powrotem sięgnąć do dzieł Edwarda Stachury, chce się śpiewać. Poezję śpiewaną znam nie od dzisiaj. Zainteresowała mnie, kiedy tworzył ją Zbyszek Erwiński, z którym to dobrze się znałam, i którego twórczość wręcz uwielbiałam. Wówczas prezentowali ją młodzi artyści. Dla mnie ten film to wielka niespodzianka, bo w obrazie pojawia się moja siostra i szwagier z Niemiec, którzy przypadkowo znaleźli się w Nieszawie na przystani. Pojechali zobaczyć zabytkowy prom. Moja siostra na stałe mieszka w Niemczech. Mój szwagier rodowity Niemiec uwielbia oglądać zakątki naszego powiatu i tak znaleźli się na planie. Widać ich, jak się do siebie przytulają. Dla mnie ich udział w filmie to dodatkowa radość- podzieliła się refleksją Wioletta Wiśniewska.

 -Spodziewałam się znając opinię na temat twórczości Teresy Kudyby, że będzie to fantastyczne dzieło. I rzeczywiście. Stało się ono spełnieniem moich marzeń, Jest ono wielką promocją Aleksandrowa Kujawskiego a ja przecież jestem rodowitą mieszkanką tego miasta. Chodzi o to, żeby Sted jeszcze bardziej odżył w sercach, nie tylko naszych mieszkańców, bo przecież interesuje się nim cała Polska i ludzie ze świata. Jak powiedział Marek Stawiński, mój kolega, jeden z bohaterów tego filmu, szkoda, że jest go jeszcze tak mało. I to co podkreślił wiceburmistrz Jerzy Erwiński, można jeszcze więcej i jeszcze więcej, jeżeli chodzi o przypominanie poety. Powiem szczerze, liczę na to, że on pojawi się w szkołach, nie koniecznie obowiązkowo, ale że się pojawi. Mój syn Wiktor z pierwszej klasy gimnazjum już o nim mówi, znaczy że Sted w placówkach szkolnych już jest -dodała starosta aleksandrowski.

 -Bardzo ciekawy dokument. Mam nadzieję, że on zrobi bardzo dużo dla popularyzacji Stachury, dla Ciechocinka, Nieszawy, tych regionów, gdzie on bywał, dla Aleksandrowa Kujawskiego, Torunia, w którym też wiele czasu spędził. Wydaje mi się, że potrzeba więcej takich rzeczy. To jest taki pierwszy stopień. Film jest ważny. Teraz, żeby jak najwięcej osób go obejrzało. Mam nadzieję, że będzie w Internecie. No i działania, czyli festiwale, koncerty, inne rzeczy, ławeczki, które spowodują, że będzie bardziej związany z tym terenem i wreszcie zajmie należne mu miejsce-zaznaczył Marek Stawiński.

 - Poezja nie jest moją bajką, więc trudno mi jakoś oceniać, ale raczej film zrobił wrażenie. Tyle ludzi ciekawych zostało przedstawionych-to wypowiedź Stanisława Białowąsa.
Tego samego dnia odbyła się również premiera telewizyjna. Film był emitowany dwukrotnie na antenie ogólnopolskiej: TVP Regionalna.
Wanda Wasicka

 

Nz. Podczas wydarzenia w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. (Agnieszka Kraszewska)

 

Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego dr Andrzej Cieśla

i Teresa Kudyba - reżyser filmu

Teresa Kudyba -reżyser filmu, Burmistrz Miasta

oraz ekipa filmowa.

   
 

 

Burmistrz Miasta, Teresa Kudyba wraz z Elianą Skórzyńską -

siostrą Edwarda Stachury

   

Powiatowa Kronika Filmowa

on poniedziałek, 21, lipiec 2014 15:50.

18.07.2014.rok .

   
   
   
   

Wakacje z "Bądźmy Razem"

on piątek, 18, lipiec 2014 22:36.

W salach naszej placówki trwają zajęcia plastyczne dla dzieci organizowaneprzez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Bądźmy Razem"

Wakacyjne zajęcia organizowane są przez Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego we współpracy z jednostkami, które je realizują.

"Sieci@ki" na wakacjach

on piątek, 11, lipiec 2014 22:23.

"Sieciaki na wakacjach" 11.07.2014

Nasza impreza została zorganizowana w ramach akcji „Sieciaki na wakacjach” będącej serią pikników w całej Polsce. Co roku latem w wielu miejscowościach odbywają się spotkania z młodymi internautami podczas których można zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oglądając kreskówki, grając i bawiąc się. Miejskie Centrum Kultury współpracy z Fundacją Orange i Fundacją "Dzieci Niczyje" organizuje piknik po raz trzeci, a w tym roku z nieocenioną pomocą Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego ramach "Wakacji z Uśmiechem". Burmistrz jest sponsorem nagród, które otrzymały wszystkie dzieci , które uczestniczyły w zabawie.

 

   
   
   
 

   
   
   

 zdjęcia Piotr Ciechanowski

WARSZTATY FILMOWE w MCK

on czwartek, 10, lipiec 2014 22:35.

 

X Muza w MCK

 

Wakacyjne Warsztaty Filmowe to kolejna propozycja dla młodych aleksandrowian na czas letniej kanikuły. Odbywają się w murach Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Prowadzi je Piotr Ciechanowski (MCK).

 

            Rozpoczęły się 7 lipca. Potrwają do 21 bm. Pierwsze spotkanie poświęcono sprawom organizacyjnym, także zapoznano uczestników z podstawową terminologią odnosząca się do filmu i sprzętem nagrywającym. Zostały również przeprowadzone proste ćwiczenia filmoznawcze. Efektem finalnym w ramach warsztatów będzie stworzenie krótkiego filmu, który weźmie udział w konkursie „Moje wakacje w Aleksandrowie Kujawskim”, organizowanym przez aleksandrowski Urząd Miejski. Uczestnicy spotkań wspólnie napiszą scenariusz, na jego podstawie sfilmują poszczególne sceny a następnie zmontują film. Trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia. Grupa młodych adeptów sztuki liczy siedem osób. Kolejne zajęcia zaplanowano na 10, 14, 15, 17, 18 i 21 lipca. Początek spotkań o godz. 10.00. (ww)

 

 

 

 

Wakacyjne Warsztaty Filmowe organizowane są przez Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego we współpracy z jednostkami, które je realizują.

 

 
   
   
 

 

 

 zdjęcia: Wanda Wasicka, Arkadiusz Gralak.

Z kamerą za pan brat

 Wewnętrznym pokazem filmu zatytułowanego „Poszukiwanie aleksandrowskiego skarbu” a była to jego prapremiera., 21 lipca zakończyły się w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim Wakacyjne Warsztaty Filmowe. Zajęcia rozpoczęły się 7 lipca a prowadził je Piotr Ciechanowski (MCK).    Była to kolejna propozycja aleksandrowskiego MCK dla młodych aleksandrowian na czas letniej kanikuły.

            Pierwsze spotkanie poświęcono sprawom organizacyjnym, także zapoznano uczestników z podstawową terminologią odnosząca się do filmu i sprzętem nagrywającym. Zostały również przeprowadzone proste ćwiczenia filmoznawcze.

            Kolejnym doświadczeniem uczestniczących w Wakacyjnych Warsztatach Filmowych,było wspólnie tworzenie fabuły filmu i pisanie scenariusza (10 lipca). Obraz filmowy zatytułowano „Poszukiwanie aleksandrowskiego skarbu”. 14 lipcamłodzi aleksandrowianie zaopatrzeni w scenariusz i sprzęt, pod okiem instruktora Piotra Ciechanowskiego w plenerze nagrali swój debiutancki film, w którym też wystąpili. Zdjęcia do obrazu powstały w parku, obok stawu, przy placu zabaw, wokół MCK. Długość nagranego materiału to dziesięć minut. Z tego, co feriowicze zarejestrowali powstał dwu i pół minutowy filmik. Montażem obrazu zajęto się następnego dnia, czyli 15 lipca. Uczestnicy spotkali się jeszcze 18 lipca i 21 lipca by podsumować całość przedsięwzięcia.

            Przypomnijmy, film weźmie udział w konkursie „Moje wakacje w Aleksandrowie Kujawskim”, organizowanym przez aleksandrowski Urząd Miejski. Trzymamy kciuki za powodzenie filmowego przedsięwzięcia feriowiczów. Grupa młodych adeptów sztuki liczyła siedem osób. Młodzi aleksandrowianie w wielkim skupieniu obejrzeli stworzony przez siebie obraz filmowy. (ww)

 

Wakacyjne Warsztaty Filmowe organizowane są przez Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego we współpracy z jednostkami, które je realizują.

 

WAKACJE Z UŚMIECHEM -2 TYDZIEŃ

on czwartek, 10, lipiec 2014 22:23.

Letnia kanikuła w MCK Wakacje z uśmiechem


Miło, twórczo i bezpiecznie upłynęły młodym aleksandrowianom oraz dzieciom i młodzieży z najbliższych okolic Aleksandrowa Kujawskiego zajęcia wakacyjne w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim (1-11 lipca).
Podczas pierwszego spotkania feriowicze najpierw byli widzami. Organizatorzy zaproponowali im obejrzenie filmu animowanego. Przez pozostały czas uczestnicy letnich spotkań w mckowskich murach pogłębiali pod okiem Agnieszki Kraszewskiej i Doroty Iwińskiej swoje umiejętności modelowania masy solnej. Spod sprawnych paluszków młodych twórców wychodziły różne rzeczy. Niektóre dziewczynki na przykład robiły biżuterię. Wyczarowywano również kwiaty, ślimaki i to od najmniejszych do bardzo dużych okazów.
2 lipca pod kierunkiem Agnieszki Kraszewskiej i Doroty Iwińskiej feriowicze przy pomocy farb przedstawiali swoje marzenia wakacyjne. Najczęściej wybierali się nad morze, gdyż większość uczestników zajęć nigdy nad Bałtykiem nie była, jak np. Wiktoria, czy jej siostra Julia, ale było też i wesołe miasteczko w Danii, które wymarzyła sobie Weronika. Marzeniem z kolei Sary są górskie wycieczki. Co prawda w góry z rodzicami wyjeżdża często, ale chciałaby jeszcze częściej. Oliwier natomiast namalował wraz ze swoją grupą mecz piłki nożnej na stadionie z ulubioną drużyną FC Barcelona. Marzy o kibicowaniu swoim idolom na żywo.
3 lipca natomiast głównym tematem prac plastycznych (rysunek, malarstwo), były ulubione dyscypliny sportu. Dominowała piłka nożna, chociaż dziewczęta były w przewadze. Ten temat miał ciąg dalszy. Dziewczynki i chłopcy pod opieką Agnieszki Kraszewskiej i Doroty Iwińskiej w plenerze, w przystosowanych do tego warunkach uprawiali swoje ulubione dyscypliny sportu, zatem kopali piłkę nożną, grali w siatkówkę i badmintona.
4 lipca uczestnicy zajęć wykonywali pod kierunkiem Agnieszki Kraszewskiej i Doroty Iwińskiej kartki wakacyjne, wypisane dla rodziców, rodzeństwa, koleżanek, kolegów. Wszystkie były piękne, kolorowe.
Kolejny dzień zdominowały gry i zabawy sportowe. Na placu przy MCK, w cieniu drzew wakacyjna gromadka pod opieką Doroty Iwińskiej i Tomasza Skibińskiego najpierw spędziła czas na ćwiczeniach gimnastycznych, przygotowujących uczestników zajęć wakacyjnych do konkurencji sportowych. A te rozegrane zostały między dwiema drużynami, Doroty Iwińskiej i Tomasza Skibińskiego. W każdym zespole były zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Zmaganiom sportowym towarzyszył głośny doping kolegów i koleżanek, także obecnych mam. Mimo ogromnego zaangażowania feriowiczów a wszyscy pracowali na sukces swojej drużyny rywalizacja zakończyła się remisem. Wśród konkurencji sportowych zaproponowanych przez Tomasza Skibińskiego były m.in., bieg na czas przodem i tyłem, także z szarfą i z woreczkiem na głowie oraz ze skakanką
Rozradowanym, ale i nieco zmęczonym wysiłkiem fizycznym dzieciom dla odpoczynku organizatorzy zaproponowali wspólne obejrzenie filmu.
Patronką kolejnego dnia była Klio, czyli muza historii (9 lipca). Tym razem uczestnicy „Wakacji z uśmiechem" podążali aleksandrowskimi śladami Edwarda hrabiego Mycielskiego-Trojanowskiego, poznając historie jego życia i działalności.
Jedną z ważniejszych postaci w dziejach Aleksandrowa Kujawskiego dziewczęta i chłopcy odkrywali pod kierunkiem Piotra Miernika, który opracował trasę i był jej przewodnikiem wspólnie z Dorotą Iwińską. Zagadki przygotowane przez Piotra Miernika nie sprawiły większych trudności młodziutkim uczestnikom wyprawy.
Ferie w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim zakończyły się piknikiem edukacyjnym.
- Nasza impreza została zorganizowana w ramach akcji „Sieciaki na wakacjach" będącej serią pikników w całej Polsce. Co roku latem w wielu miejscowościach odbywają się spotkania z młodymi internautami, podczas których można zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oglądając kreskówki, grając i bawiąc się. Miejskie Centrum Kultury we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją "Dzieci Niczyje" zorganizowało piknik po raz trzeci, a w tym roku z nieocenioną pomocą Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego w ramach "Wakacji z Uśmiechem". Burmistrz jest sponsorem nagród, które otrzymały wszystkie dzieci uczestniczące w zabawie- podkreśliła Agnieszka Kraszewska, kierownik Działu Merytorycznego MCK. (ww)

 

Postać, o której należy wiedzieć

Postać, o której należy wiedzieć
Szybko upływa wakacyjny czas feriowiczom w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Patronką kolejnego dnia była Klio, czyli muza historii (9 lipca). Tym razem uczestnicy „Wakacji z uśmiechem" podążali aleksandrowskimi śladami Edwarda hrabiego Mycielskiego-Trojanowskiego, poznając historie jego życia i działalności.
Jedną z ważniejszych postaci w dziejach Aleksandrowa Kujawskiego dziewczęta i chłopcy odkrywali pod kierunkiem Piotra Miernika, który opracował trasę i był jej przewodnikiem wspólnie z Dorotą Iwińską. Zagadki przygotowane przez Piotra Miernika nie sprawiły większych trudności młodziutkim uczestnikom wyprawy. (ww)

Nz. Podczas poszukiwań śladów Edwarda hrabiego Mycielskiego-Trojanowskiego.
Fot. Piotr Ciechanowski (MCK)

 

   
   
   
   

POWITANIE LATA

on sobota, 05, lipiec 2014 00:50.

03.07.2014 "POWITANIE LATA"
Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim :
Koncert w wykonaniu uczestników
IV Letnich Warsztatów Muzycznych
Ciechocinek 2014 organizowanych przez
„Camerata Vladislavia", Niepubliczną Szkołę Muzyczną I stopnia
„Camerata Vladislavia" Marka Dzięcielewskiego oraz Miejskie
Centrum Kultury w Ciechocinku.

 

WAKACJE Z UŚMIECHEM -1 TYDZIEŃ

on środa, 02, lipiec 2014 22:57.

Wakacje z uśmiechem w MCK

Letnia kanikuła w MCK  

Grupa młodych aleksandrowian oraz dzieci i młodzieży z najbliższych okolic Aleksandrowa Kujawskiego, bardzo już zgrana spędziła kolejne dni w mckowskich murach (2-4 lipca). Było filmowo, sportowo i jak zawsze twórczo.

            „Safari”, „Miś Yogi ratuje park Jellystone” oraz „Garfield” to tytuły filmów, jakie obejrzeli młodzi widzowie.

            2 lipca pod kierunkiem Agnieszki Kraszewskiej i Doroty Iwińskiej feriowicze przy pomocy farb przedstawiali swoje marzenia wakacyjne. Najczęściej wybierali się nad morze, gdyż większość uczestników zajęć nigdy nad Bałtykiem nie była, jak np. Wiktoria, czy jej siostra Julia, ale było też i wesołe miasteczko w Danii, które wymarzyła sobie Weronika. Marzeniem z kolei Sary są górskie wycieczki. Co prawda w góry z rodzicami wyjeżdża często, ale chciałaby jeszcze częściej. Oliwier natomiast namalował wraz ze swoją grupą mecz piłki nożnej na stadionie z ulubioną drużyną FC Barcelona. Marzy o kibicowaniu swoim idolom na żywo.

            3 lipca natomiast głównym tematem prac plastycznych (rysunek, malarstwo), były ulubione dyscypliny sportu. Dominowała piłka nożna, chociaż dziewczęta są w przewadze. Ten temat miał ciąg dalszy. Dziewczynki i chłopcy pod opieką Agnieszki Kraszewskiej i Doroty Iwińskiej w plenerze, w przystosowanych do tego warunkach uprawiali swoje ulubione dyscypliny sportu, zatem kopali piłkę nożną, grali w siatkówkę i badmintona.

            4 lipca uczestnicy zajęć wykonywali pod kierunkiem Agnieszki Kraszewskiej i Doroty Iwińskiej kartki wakacyjne, wypisane dla rodziców, rodzeństwa, koleżanek, kolegów. Wszystkie były piękne, kolorowe. Przypomnijmy, ferie w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim potrwają do 11 lipca i zakończą się piknikiem edukacyjnym „Sieciaki na wakacjach”. W zajęciach bierze udział około 30 dzieci. (ww)


Wakacyjne zajęcia organizowane są przez Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego we współpracy z jednostkami, które je realizują.

 

 

   
   
   
   

 

FOT. Piotr Ciechanowski, Agnieszka Kraszewska, Wanda Wasicka

 

 

 

TOP