28.05.2014 - WYSTAWA KOŁA PLASTYCZNEGO MCK
/MCKAleksandrow/domyslna
DZIŚ 2
WCZORAJ 61
TYDZIEŃ 108
MIESIĄC 123
WSZYSTKIE 172511
28.05.2014 - WYSTAWA KOŁA PLASTYCZNEGO MCK
26.05.2014r.DZIEŃ MATKI
Ty wiesz mamusiu, że cię kocham
„Dziękuję ci mamo za miłość, za ufność i wiarę”. To słowa piosenki wykonanej przez podopiecznych aleksandrowskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. Rozpoczęła ona program zaprezentowany w Dniu Matki w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. To artystyczne przedsięwzięcie zostało przygotowane wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej.
Artyści śpiewali, grali na różnych instrumentach (perkusja, bębny, grzechotki, cymbały), recytowali wiersze, także swojego autorstwa, jak Barbara Kowalczyk i Przemysław Rudzki. Było to niecodzienne, niezwykłe przedsięwzięcie. Wzruszeni byli zarówno wykonawcy, jak i widzowie, wśród których przeważali rodzice artystów, w tym większość stanowiły mamy. W murach mckowskich zabrzmiało, m.iin: „Ja uwielbiam ją, ona tu jest, to moja mama. Jak ją kocham tylko moje serce wie”. „I znów nieprzespana noc i znów zwariowany dzień, tak to mojej mamie życie ze mną mija”. Występujący także wyznawali ze sceny miłość swoim mamom: „Kocham cię mamusiu, ty wiesz”. Muzycznie wykonawców do występu przygotowali Roman Czarniecki i Radosław Kiermasz
Uczestników wydarzenia przywitali i podziękowali im kierownik aleksandrowskiego Środowiskowego Domu Samopomocy Grażyna Szczepaniak oraz kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Mieczysław Kołodziej. - Nasi podopieczni są nie tylko uzdolnieni artystycznie, ale również życiowo. Potrafią gotować, sprzątać, prasować, pielić – podkreśliła Grażyna Szczepaniak. Jednocześnie zwróciła się do rodziców wykonawców programu z propozycją przygotowania za rok czegoś artystycznego dla swoich dzieci. Spotkanie z okazji Dnia Matki zakończył słodki poczęstunek. (ww)
Nz. Podczas wydarzenia. Fot. Wanda Wasicka
fot.Wanda Wasicka
23.05.2014 -otwarcie wystawy pt. "Podróż w czasie"
„Podróż w czasie”- Aleksandrów Kujawski dawniej i dziś. To tytuł wystawy fotografii kończącej projekt pt. Polowanie na przeszłość, który był realizowany w ramach programu „Seniorzy w akcji”. Współtwórcami tego przedsięwzięcia byli Piotr Miernik z Miejskiego Centrum Kultury i Izydor Zaręba z Kujawsko–Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oddział Aleksandrów Kujawski. Szczęśliwy finał projektu był możliwy dzięki pomocy ze strony Stowarzyszenia "Aleksandrowska Kultura", które objęło to przedsięwzięcie swoją opieką.
Ekspozycja została otwarta w aleksandrowskim MCK (23 maja). W wernisażu, który odbył się z bardzo licznym udziałem publiczności uczestniczył także burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego dr Andrzej Cieśla, prezes Zarządu Kujawsko–Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy WSHE we Włocławku Jerzy Nowacki i przewodnicząca Rady Słuchaczy oddziału. aleksandrowskiego KDUTW Romana Zabłocka. Mieszkańców miasta oraz gości spoza stolicy powiatu przywitał dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Arkadiusz Gralak.
-Nasz wniosek okazał się jednym z bardzo wielu. Na szczęście został przyjęty -przypomniał Piotr Miernik. Kolejnym etapem było znalezienie organizacji non profit, która by mogła objąć projekt opieką, udzielając pełnego wsparcia jego twórcom. Takie uzyskano ze strony Stowarzyszenia "Aleksandrowska Kultura". Realizujący projekt, który rozpoczął się w listopadzie 2013 r. byli zapraszani na szkolenia. Pieniądze pozyskano za pośrednictwem Stowarzyszenia "Aleksandrowska Kultura".
Wystawę fotografii „Podróż w czasie”- Aleksandrów Kujawski dawniej i dziś poprzedziły warsztaty historyczno-fotograficzne. Złożyły się na nie wykłady dotyczące dziejów dawnego Aleksandrowa Kujawskiego, bogato ilustrowane historycznymi zdjęciami oraz warsztaty fotograficzne zaznajamiające uczestników projektu z podstawami obsługi cyfrowych aparatów fotograficznych. W tym celu zakupiono sprzęt fotograficzny, także dyktafony, które posłużyły do utrwalenia wspomnień starszych mieszkańców stolicy powiatu. W czasie trwania panelu fotograficznego jego uczestnicy wielokrotnie penetrowali przestrzeń miejską w poszukiwaniu śladów przeszłości. Zdjęcia wówczas przez nich wykonane posłużyły do stworzenia nowo otwartej ekspozycji. Zatem każda z osób biorących udział w przedsięwzięciu jest twórcą wystawy. W sumie w projekcie wzięło udział siedemnaścioro uczestników, w tym szesnaścioro słuchaczy oddziału aleksandrowskiego KDUTW.
-Szczególne podziękowania kieruję pod adresem koordynatorów tego przedsięwzięcia, Marty Krakowieckiej, Agnieszki Kraszewskiej, Joanny Stępniak i Marcina Strycha-podkreślił współautor projektu Piotr Miernik. „Dziękuję za wspaniałą wystawę prac, z której mogliśmy skorzystać porównując stare i nowe miasto Aleksandrów Kujawski”. Ten wpis do Księgi pamiątkowej podpisała Wanda Kempara.
Organizatorzy warsztatów i ekspozycji: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Stowarzyszenie "Aleksandrowska Kultura", Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim.Tej wyjątkowej, niecodziennej wystawy nie można pominąć. Zachęcamy do jej obejrzenia.(ww)
Nz. Podczas wernisażu. Fot. Agnieszka Kraszewska
21 maja podczas Spotkań ze znanymi ludźmi gościliśmy również Marzennę Drab.
fot.Wanda Wasicka
Dnia 21 maja gościliśmy prof.Andrzeja Zybertowicza.
fot.Wanda Wasicka
Strona 1 z 3